HASAN KUTLUBozkır Sevdalısıyız

Sevgili Bozkırlı hemşerilerimiz, Şirin Bozkır ilçemizi bugünlere dek küçük ilçelerle mukayese etmekten hatalarımızı bilmeden küçük işlere sevinir hale bırakan; yöneticilerimiz sayesinde maalesef bu günlere geldik.
Ama bu başarısızlıklara çanak tutan kendini Kanaat önderleri gibi gösteren nice yazarlarımız çizerlerimiz var ki, başarısızlıkları görmezden gelir umut vaadetmeye devam etmektedirler.
Demokratik bir ülkede yaşadığımızı varsayarsak, Siyasetçilerimizin ve yöneticilerimizin de amaçları hizmet etmek, sorun çözmek ve geliştirmek olduğunu düşünürsek. Maalesef Bozkırımız demokrasiden ve koordinasyondan eksik kaldığını görebiliyoruz.
Hal böyle olunca 2000 yıl önce lycia (likya) imparatorluğunun patara medeniyetindeki yasalar ve yönetim şekillerini inceledim, çünkü patara medeniyetindeki toplumlarda, halka kesinlikle yalan söylenmez ve haksız kazanç ve menfi uygulama yapanlar kesin ve net olarak o ülkeden uzaklaştırlırmış.
Beğenmediğimiz Patara medeniyetinin yasaları şu an 200 yıl önce kurulmuş Amerikan yasalarında bulunmaktadır ve patara medeniyeti 2000 yıl önce Bozkır ve Antalya çevresinde bulunan bir medeniyettir.
Bunları neden yazdım kaç yüz yıl önceden geleneksel hizmet etme anlayışımız yok olmuş kendi hatalarımızdan bunları kaybetmişiz ve şu anki anayasal hakkımız olan halkın yöneticilerin zulmüne karşı direnme hakkını kullanma insiyatifi de yok olmuştur.
Bugün çıkıp belediye başkanımızı sorgulayamıyoruz sadece seçimden seçime sorguluyoruz ama atı alan üsküdarı geçiyor. Bugün çıkıp idari yönetimlerde hakkımızı arayamıyoruz hala osmanlı havası şeriatın kestiği parmak acımaz misali.
Bizler Yiğidin harman olduğu memleketde doğup büyüdük sonra ekonomik sıkıntılardan göç ettik yada kabuğumuza çekildik, ama her Bozkırlı başarı ve değişim sevdalısıdır. Bu bizim içimizde vardır yokedemeyiz.
Sizler emin olunki yeni nesil Bozkırda bir çok değişimi gerçekleştirecek hayal dediğimiz herşey gerçek olacaktır, öncelikle şu anki ganimete alışmış akbabalardan kurtulmak gerekir.
Sevgili hemşerilerim Bozkırda herşey gelişebilir ileriki yazılarımda daha detaylı bunları ele alacağım ama başlıklar halinde sizlere olası başarı kriterlerimizi saymak istiyorum.

1: Sermayeyi kendi içine çekemeyen ülkeler nasıl ayakta kalamazsa, yerel yönetimler de aynı şekilde bundan etkilenir, Öncelikle kendi sermayemizi içerde tutarak dışarıdan yatırımların gelmesi için mutlak adımlar atılmalıdır.
Kasaba ve köylerimizden Bozkır ilçemize yatırımı çekmeli ve Bozkır dışında birikimlerini değerlendirtmemeliyiz, kentsel dönüşümler ve kamu arazilerini yerleşim yeri olarak TBMM ye Bozkır adına imar ve iskan a açılmasını sağlattırmalıyız. Bu sayede gurbetçi hemşerilerimiz gelişen Bozkırı görmezden gelmeyecektir.

2: Sermayeye yön veren sistem ve koordinasyonu sağlamak adına Bozkır yerel sermaye piyasası kurulu oluşturup gerekli denetimleri bu kurulda ele almalıyız bütçesini herşekilde karşılayabiliriz ki ciddiyetle ele alınmayan hiç bir şey hayal olmaktan öteye gidemeyecektir.

3: Kendimize büyük ilçelerden örnek alıp küçük ilçelerin varyasyonlarını bertaraf etmeliyiz diğer büyük ilçelerimizin yıllar önce attığı adımları aynen uygulamalıyız.

4: Cadde ve sokaklarımızı geliştirip tek pazar haline gelen çizgiden kurtulmalıyız.

5: Kasaba ve köylerden göç almamız kesinlikle olmazsa olmazlarımızdandır ve insanlar birlikte güçlenir ilkesini yaşatmalıyız.

6: Bozkır adına her vilayette ve yabancı memleketlerde sivil toplum kuruluşları kurarak birlikteliğimizi güçlendirmeliyiz.

7: Turizm açısından yöresel kültürlerimizin her aşamasını tek tek ülkemize tanıtmalıyız.

8: Eğitim alanında yeni okullar açılmalı yatılı yurt okullarına önem vermeliyiz.

9: Dağlık alanlarımız askeri eğitim merkezlerine uygun olduğu için mekanize yada piyade tugay komutanlığı için arazi belirlenmeli ve Genelkurmaya bu arazinin bağışı ile belirli zamanlarda destek yapılmalıdır.

10: Bozkır kasaba ve köyleriKonyanın en büyük ilçesidir, enerji alanında kendi kendimizin enerji üretimini yapıp olası durumlarda diğer ilçelere de enerji transferi yapılmalıdır.

11: İlçe merkezindeki bahçelik ve bataklık alanlarda yerleşim yerleri hızla geliştirilmeli ve otogar ile mantakı arasında bütün bahçeler iskana açılmalıdır.

12: Elimizde kaybettiğimiz cezaevi, kurumlar, kamu kuruluşları tekrar kazandırılmalıdır.

13: Yerel TV ve radyo açılarak yöresel yayınlar ile halkın Bozkıra ilgisi artırılmalıdır.

Bu gibi bir çok kriterlerimiz bulunmkakta ama her aşamasını iyice istişare edip Bozkır sevdalısı yöneticiler bulunmalıdır. Bizim Bozkır sevdalısı bulabilmek için devşirme yöntemine gitmemize gerek yok.
Bozkırlı zaten Bozkır sevdalısı doğar ama bunu içinde yaşatması gerek.
SAYGILAR SUNARIM.


E-Posta: hasan@bozkir.com
Tel: 0554 734 51 00