İsmail Uyar

    Kış aylarında gözlerimizi nasıl koruyabiliriz ?
 
Özellikle kışın yağan kar, soğuk hava ve rüzgar gözlerimizi olumsuz etkiler. Genelde kış aylarında insanlar viral konjonktivite ( soğuk algınlığı ve gribe bağlı gözde yanma, kaşınma ve sulanma şikayetlerinin olduğu göz rahatsızlığı ) daha sık yakalanır ama önemsemezler. Oysa kış aylarda en hassas organımız gözlerimizdir. Çünkü direk dışarı ile temaz halinde.
Toplumumuzda güneş gözlüğü sadece yaz aylarında güneşten korunmak için  kullanılan bir aksesuar gibi görülmekte. Bu bakış açısını kesinlikle değiştirmeliyiz.Kışın güneş gözlüğü kullanmak rüzgara bağlı gözde sulanmayı engellediği gibi gözümüze dışarıdan gelebilecek yabancı maddelere karşı da korur. Ayrıca göz kapağı ve göz çevresindeki cilt ince olması sebebiyle zarar görebilecek hassas bölgelerdendir. Özellikle bayanlarda büyük model güneş gözlükleri tercih edilerek bu bölgelerde kırışıklık ve soğuktan korunmalıdır.
Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise göz kuruluğu.
Kış mevsiminde ofis gibi kapalı mekanlarda çalışanlar, sürekli bilgisayar başında duran kişiler risk grubunda. Kış aylarında bile olsak kalorifer, klima, ve bilgisayarın göz kuruluğuna neden olduğunu unutmamalı, ofisimizi bazı sıklıklarda havalandırmalıyız. Bu risk grubundaki insanların bir doktor tavsiye ile suni gözyaşı damlasını kış ayı boyunca kullanmalarında fayda var.
 
Bazı insanların gerçekten rüzgara ve soğuk havalara göz hassasiyeti olmasına rağmen günün koşuşturması içerisinde buna önem vermediklerini görmekteyiz.
 
Peki  viral konjonktivite ya da soğuğa bağlı göz sulanmalarını engellemenin basit bir yolu yokmu ? 
Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan ve uzun zamanını açık havada geçirmek zorunda kalan insanların kullandığı bir yöntem var. Aynı zamanda bu yöntem rüzgara karşı alerjisi olan insanlarında kullandığı bir yöntem. Optik müessesemize herhangi bir sebebten gelen bir çok insanın gözlüklerini incelediğimizde camlarında numara olmadığını tespit ediyoruz. Bazı hastalar doktor tavsiyesi ile bazıları ise eş dost tavsiye ile bu yöntemi seçmiş. Sohbetimiz esnasında numarasız bir çerçeve takmanın bile gözler üzerinde faydalı bir etkisini olduğunu bizler değil bunu uygulayan insanlar söylemekte. İlk başlarda bana bile saçma gelmişti. Bizler henüz toplum olarak bile kar yağarken bile güneş gözlüğü takmış insanlara alışamamışken numarasız boş bir çerçeve takan insanlarla nasıl alay ederiz Allah bilir. Bazı tabuları yıkmak lazım.
Yaptığımız bir çok araştırmada insanların göz ameliyatları olma yaşının her geçen gün indiğini görmekteyiz. Buradan çıkarılacak sonuç şüphesiz insanınların genel sağlığına ve göz sağlığına önem vermemesinden kaynaklanıyor.
Dünyaya açılan pencereleriniz olan gözlerinize iyi bakmanız dileğiyle…