Bekir Cambolat - Başlıksz

Bekir Cambolat             Forumda ne kadar iyi güzel şeyler söylesen anlatsanda başlığın trübünlere hitap etmiyorsa önemsiz sayılırsın ve ilgi olmaz.
Bu sebeple  konu başlığını  böyle yaptım.


Asıl Başlığım Türkistan dostluğu  ve Türkistanda oynanan oyunlar, Türkiye bunun neresinde?

Ülkemiz bir tarım ülkesidir. İçten ve dıştan  kuşatılan ve siyasilerin oyunlarla birbirlerini yok etmeye çalıştığı başarıdan yoksun ülkedir
Bulunduğu çoğrafya, türk ve müslüman dünyasına  merkezlik edebilecek bir  yer. Tarımsal kaynakları, doğal ve madeni kaynakları Askeri tecrübesi ile  bazıları için şehir destanı olan 2023de en 5 büyükten biri olma imkanını başarabbilcek bir ülke.
Halkın siyasi oyunlar içinde kobay olarak kullanılması maalesef bizi bu hedeften  geriye çekiyor ve  öz güvenimizi yitirmemize sebep oluyor.
Kuruluşumuzdaki mürabrek düşünceler gibi VATAN MEVZUBAHİS OLDUĞUNDA SARHOŞ EŞKIYA İLE CAMİ İMAMI BİR OLMALI çağdaş diye tanımlanan  elbise ve yaşam tarzını savunan kadınlarıcmız ile  köyümüzdeki saf temiz ve bihaber kadınlarımız el ele olabilmeli.
Böyle olmadığı takdirde, iç ve dış güçler tarafından halk kobay olarak kullanılmaya devam edecek ve uyutulacaktır. Günü geldiğinde ise siyasi veya askeri ihtilallerle karıştıracak ülkeyi düşünemez çabalayamaz hale getirecektir.
Bunun en güzel örneğini geçmiş tarihlerimizde yaşadık ve oynanan oyunlar sayesinde Türkiye dünyada ilk 10da olacak iken maalesef 2.ci dünya ülkeleri arasında yer almaktayız.
Şuan Demokrasi ve Askeri olarak güçlenmemiz sayesinde  ihtilaller olmamakla birlikte siyasi depremlerle gündem ve beyinler meşgul edilmektedir.
Askeri ve Demokrasi yönünden güçlenmemiş ülkelerde ise sürekli  iç savaşlar çıkmaktadır. Bu savaşların başlangıvı hep yolsuzluk ve daha iyiyi talep etmek olsa da, çıkar sağlayan hep dış güçlerdir.
Bugün Kırgızistanda olduğu gibi.
2005de turuncu devrim ile amerikanın kışkırtması ile  ayaklanan kırgızlar dün ise siyasi yolsuzlukları borçları bahane ederek  rusyanın kışkırtması ile yeniden ayaklandılar.
Kırgızistan yapı itibariyle 2.Türkiyedir. Çinin  kendini temize çıkarma projesi,  Amerikanın Çin ve  Rusyayı gözetleme kulesi, Talas manas destanlarıyla Türk Dünyasının  geçmiş tarihi, Tacikistan Pakistan Afganistan ve İranın müslüman dünyasının ipek yolu Karakol kenti,Çöllerle kaplı tarımdan yoksun Kazakistanın  bir devlet olup  Yakın Doğu Türkistan devleti projesi, Rusyanın tarihi ve nufus yoğpunluğu bağı ve bu bağı Amerika ve çine karşı kalkan olarak kullandığı yerdir Kırgızistan.
 Ülke olarak baktığımızda toprağının çoğunu sert dağlıklar oluşturmakta.
Bu dağların eteklerinde organik tarıma elverişli  topraklar mevcut. ve akarsularla destekleniyor.
Kırgizistan 1991de  bağımsızlığına kavulmuş, ancak  osh ve celalabad bölgesinde yoğun  özbek yaşaması(çoğu özbekistan tarafından  islami örgüt olarak tanımlanan), nufusunun  bir bölümünü artık kırgız rusu diye tanımlanan asırlık  rus ailelerin olması, Gençler ile yaşlılar arasındaki büyük kuşak çatışmaları ve rus işgali yaşamış kültürden dinden yoksun ortayaş gurubunun  hangi tarafı tutacağına karar verememesi bugün Kırgızistanı en fakir ülkeler yapmakta.
Kırgız ekonomisinde Türk ekonomisinin yeri çok büyüktür.
Normalde 1-2 milyar gibi görünen rakamlar aslında  Kazakistandan sonra en büyük   ticari merkezimizin Kırgızistan olduğunu  kanıtlamaktadır. Çünkü bu rakamlar ihracaat rakamı ithalat rakamına göre hesaplanmakta. Oysaki Kırgızistan ve Kazakistanda zamanında Özal ve Demirelle birlikte gidip oraya yerleşen 230  üzeri şirket bulunmaktadır. Bunların çoğu  Kırgızistanda yaşadıklarından Türkiye ticaretine dahil görünmemektedir.
Bunlardan bazıları, Beko, Vefa grubu, Cevahirgurubu,Damirbank, Enka  dır. Kırgızistanda tüm evler bolşevik ihtilaleinden kalma olup hemen hemen hepsi yıkılması ve yeniden ypaılması gündemdedir. Bu inşaat işlerinin %75i Türk firmalarının ve Türk içşinin elindedir.
Beko grubunun Çine yakın olmak ancak Madein China veya Made in PRC imajından kurtulmak için  Made in KR  olarak üretim yapma projesi mevcuttur.
Ayrıca Çinde kendi adını temizlemek için Casio,  IBM, Chinamobile gibi devasa firmaları Kırgızistana kaydırma gibi projeleri mevcuttur.
Çin bu projelerini gerçekleştirmek, Türk Ticaretini  baltalamak için Kazakistan Tacikistan Kırgızistan gibi Türkiy devletlerle  Bişkek Deklarasyonu yapıp ardından Şangay Birliğini kurdu. 15 yıldır Türkistan birliğini kurmak için  Türkiyenin keyfini ve sahte dostları bırakmasını bekleyen ve bu uğurda kulisler yapan  Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbeyov 2008-2009da yaşanılan sert krizden sonra  bu birliğe girmeye mecbur kaldı.Birliğin temel şartlarından biriside Herhangi bir savaş durumunda birbirlerini koruma anltlaşmasıydı bu Antlaşmaya taaa İran bile destekçi olarak katılırken Sanal gündemlerle meşgul edilen Türkiye izlemekle yetindi.
2008de parasız kalan Kırgız Hükümeti  ateşten  bir gömlek giyerek ikili oynadı. Bişkekteki Amerikan üstünü kapatacağına dair 2 milyar dolar parayı Rusyadan alan  Bişkek Hükümeti, Kısa bir süreliğine kapatık Amerikanın kira ücretini 3 katına çıkarmasıyla  yeniden açarak her iki taraftanda para sızdırdı.
Bugünkü olaylar maalesef Rusyanın bir intikamıdır. Her ne kadar ortada yolsuzluk din baskısı olsada hükümeti devirmeye çalışan insanları kışkırtan Rus yetkilileridir.
Rusya bu  kışkırtma ile  acaba sadece kendini mi tatmin etmektedir. Yoksa Şangay deklarasyonun  harekete geçmesibi bekleyerek  o bölgede genel bir karışıklık meydana getirip Çini  zorlamaya çalışmasımıdır?
Rus siyasetinin bilmediği birşey vardır. Çin  hükümeti veya halkı hiçbir zaman  verdiği sözde durmaz. Bunun örneğini bizim geçen hükümetlerimizde yaşadı. Tekstil ve oyuncak kotasını kaldırma karşılığında  Türkiyeye Turizm yönlendirmesi şartını istedi. Ancak  Çin hükümeti bu sözünde sadece 1 ay durdu. Fakat bu bir ay içinde bize zaten istediği kadar mals atmış Bursa ve Konya ekonomisini büyük ölçüde sarsmıştı.
 Çin hiçbir zaman  bu sözünü tutmayacak Amerikan siyasetine  Rus  ve Kazak siyasetine girmeyecek sessiz kalacaktır. Dün öldürülen Kazak genci bu kışkırtmaların bir örneğidir.
Bunun yanında fakirlikten  sıkıntı çekmekte olan Rus yanlısı Özbek hükümeti  bu çıkan kargaşada Fergana vadisini almak,  öz kardaşlarının devletini bölmek gibi hayallari mevcuttur.
Bu durumda ortada oynanan oyun kesinlikle belli olmakta.
Kazakistan  olaya karıştırılarak Özbekistan ve Tacikistanla beraber Orta Asyada Türki ülkeler birbirine çarpıştırılmak istenmektedir.
Bu durumda Türkistan projesi tamamen batacak, Gaz zengini  Kazakistan, Tarım potansiyeli olan Özbekistan ve Kırgızistan Rus firmalarının ve derin siyasetinin kucağına düşecektir.
Bu durumdan en çok Türkiye zararlı çıkacaktır.
Çünkü Türk yatırımları ve Türk ticareti bu 3 ülkede  Avrupadaki 26 ülke ile yaptığınının toplamından daha fazladır.
.......
Türkiye  bu bölgede neden sessiz kalmaktadır.
Azerbeycanın önderliğindeki Türk dünyası birleşme çalışmaları maalesef  Rus yanlısı Özbek hükümeti ve  Kırgız hükümeti tarafından  hesaba alınmamaktadır. Çünkü Türkiye kendisini  ağabey olarak görmekte, Türk gençleri ve Turizmi ise kardeşliğin aldında çekik gözlü kız hayranlığı ve  fuhuş deryasına  sermaye araması neticesinde bu bölgedeki insanlar maalesef Türk adından çekinir durumdadırlar
Bir diğer husus ise Türk hükümetlerinin geleceğe değilde günü kurtarma siyasetidir.
Türk hükümeti devamlı tribüne oynayarak afganistan ve filistin davalarına  merak salmaktadır. Çünkü  filistin davası  aşırı derece siyaset  sermayesidir.
Filistin kimdir?Filistin haklımıdır nedir soruları başka bir makalenin  konusudur. Ancak  burada bizi ilgilendiren Filistin konusunun Türkiyeyi fazzla alakadar etmediği ve Filistin halkının ise dindarlığından şaibeyle bahsedilmesi bizi alakadar etmekte.
Türkiye halkı  tarih kitaplarından bu yana özbek türkmen  tatar bir soydur,karakalpak kırgız kazak  bir boydur. Veya Atatürkümüzün söylediği sözler, Talas Manas destanı gibi  önemli yapıtaşları ile büyümekte ve öğrenmekte. Ancak bu gibi bilgiler maalesef Kırgızistanda ve diğer Türki ülkelerde  destenlenmemeklte hatta karşıt görüşler bile ortaya çıkmaktadır.
80 yıldır bağımsız ülkemizde Türküz demenin faşistlik ataistlik ırkçılık sayıldığı  göz önüne alınırsa 20 yıldır bağımsız olan bir ülkenin ben kırgızım demesi tebrik edilecek bir davranıştır. Kolhozlar  Türkiy ülkelerde aşırı bir eğitim vermiş, her kişi 2-3 dilin yanısıra muhakkek Üniversite bitirmesi sğalanmış ancak arada Türkçülük kavramı çıkartılarak mikromilliyetçilik  beyinlere kazındırılmıştır.Türk kültür ve  ve dili yasaklanmış, islami kavramlara düşmanlık beslenmiştir. Bu sebeple orta yaş insanları dini ibadetlerden uzak ve kendini kırgız olarak görmektedir. Ancak babalarından  gerçeği öğrenen yaşlılarla yeni gençler yavaş yavaş Türk olduklarını  kabul etmektedir.
.......................


Türkiye ve Türkiye halkına düşen görev nedir?

Burada ne büyük görev Türkiye Halkına düşmektedir. Çünkü hükümetler her zaman halkın istediğine yönlenirler ve onun üstünden siyaset yaparlar. Onu malzeme ederler. Başörtüsü, İhl davası, Ernegekon, Filistin, Antiamerikan  vs... olduğu gibi.
Türkiye halkı Türkiy ülkelerin dini ve kültür farklılıklarını kabullenmiş görmeli, onların mikromilliyetçiliğine destek vermeli ancak kendi asıl bildiğini içinde unutmamalıdır. Ağabey rolünden vazge.erek kardeş rolüne girmeli hatta onların bazı üstünlüklerini kabul etmelidir.
Türkiye halkı Filistinin din kardeşimiz olduğunu kabul ediyor ve acısını paylaşıyor. Oysa  Türkiy ülkeler hem dil, hem din, hem kültür hemde kan kardeşliği vardır. Filistin  mazlumlarına gösterdiği tepkiyi  Türkistan davasınada göstermelidir.
Türk forumlarında Onların dili, kültürü, başarılarıyla ilgili konular açılmalı, Türk şirketleri onalra kampanyalar yapmalı, onların özel günleri tanınmalıdır. Büyük forumlar oralardan üye çekerse hem çeşitlilik olur hemde değerleri artar.
Türk Hükümeti ise  Genelevden gelin almaktan vazgeçmeli, el kızı dost etmemeli.
Mest ettin mi müslüme gelin mest ettin
El kızını sen kendine dost ettin   Bozkır mahalli şarkısından örnek alınmalıdır:D Türk siyasetinin dışa dönük dostlukları yapması güzel birşey. Komuşarla barışkın ortadoğuda etkin rol, sözü geçen ülke  güzel bişey ancak bunların hiçbirisi ileriye dönük değildir. Çünkü bir hükümetin yaptığını diğer hükümet karalayacaktır. Bu dostluk ancak bir gecelik aşk gibi olacaktır.
Türk hükümeti Kırgızistana Türk  firmalarını ve Türk insanları korumak bahanesiyle asker göndermelidir. Bu askerler fizibilite çalışması yapmalı, halkı kendisine aşık etmelidir.
Türk hükümeti aynen barış gücünde olduğu gibi bölge halkının ekonomik, siyasi, gelişiminde  emeği olmalıdır.
Türkçe dili yaygınlaşmalıdır.
Demirel ve ekibinin Kazakistandan ucuzluk almak için vermiş olduğu ORTAK DİL sözünü tutmalıdır.  Türkalfabesine o' q w  x harfleri eklenmelidir.
Kazakistanın Latinceye geçişinde etkin rol oynanmalıdır. Yesevinin talabeleri  Anadoluyu Türkleştirdiler, Müslümanlaştırdılar.. O Anadolunun
torunları yesevinin torunlarına  kültürel yardım elini uzatmalıdır.
Türkiye Cumhuriyeti kendi askerini vatanını  bölmek öldürmek isteyenlere yaptığı yardımı, geleceği için yapmalıdır.
Kırgız Kazak Azeri vatandaşlarımızı, onların gençlerini Türkiyede eğitmek için Burslar sağlanmalıdır.
Arap televizyonu yerine  Trt Türk, Trt Avaz kanallarına önem vermelidir.
Trt Arap kanalına El cezireden   transfer edilen bir sunucunun  bedeli Trt avazdakilerin hepsinin toplamından fazla olduğu fısıltısı yayılmaktadır.
Oysaki sitede Özbek dili çevirisi için 100 dolarcık verdiği dedikodu olmuştur.
TÜRKİYE BAŞLIKTAKİ GİBİ  GEÇİCİ DOSTLARINA VERDİĞİ ÖNEMİ, GERÇEK DOTLUĞA VERMELİDİR.